«Ақмола облысы білім басқармасының  Жарқайың ауданы бойынша білім бөлімі Кең ауылының негізгі орта мектебі» коммуналдық  мемлекеттік мекемесі
Коммунальное государственное учреждение «Основная средняя школа села Кенское отдела образования по Жаркаинскому району управления образования Акмолинской области»

Біз әлеуметтік желілерде

  

Ұйымдар тізімі

Галерея

Смотреть все>>>

Сталиндік идеологияның Қазақстандағы қоғамдық –саяси өмірге әсері

05.02.2020

Мектеп: Кен негізгі  мектебі

 

Күні 30.01.2020

Мұғалімнің есімі: Тасмаганбетова Жангул Серікқызы

 

Сынып: 9

Қатысқандар саны

Қатыспағандар саны

 

Сабақ тақырыбы:

Сталиндік идеологияның Қазақстандағы қоғамдық –саяси өмірге әсері

 

Зерттеу сұрағы: Неліктен тарихшы Е.Бекмаханов 25 жылға бас

бостандығынан айырылды?

Сабаққа негізделген

оқу мақсаты

 

9.2.3.1 Е.Бекмахановтың Қазақстан тарихы ғылымына қосқан

үлесін бағалау

9.3.1.1 қоғамдық – саяси өмірдің ерекшеліктерін түсіндіру және

өзіндік интерпретация жасау

Сабақ мақсаттары:

Барлық оқушылар: Е.Бекмахановтың Қазақстан тарихы ғылымына

қосқан үлесіне баға береді және қоғамдық- саяси өмірдің ерекшелік

терін түсіндіріп, өзіндік қорытынды жасай алады;

Оқушылардың басым бөлігі:Е. Бекмахановтың Қазақстан тарихына

қосқан үлесін фактілер келтіре отырып, дәлелдей алады;

Кейбір оқушылар: Е.Бекмахановтың 25 жылға бас

бостандығынан айырылуын негізге ала отырып, Кеңес үкіметінің

саясатын сынға алып, өз тұжырымын жасай алады

Бағалау

критерийлері:

 

-Е.Бекмахановтың Қазақстан тарихы ғылымына қосқан үлесіне баға береді

- қоғамдық- саяси өмірдің ерекшеліктерін түсіндіріп, өзіндік қорытынды

жасайды;

- Е. Бекмахановтың Қазақстан тарихына қосқан үлесін фактілер келтіре отырып, дәлелдейді

Ойлау дағдыларының деңгейі

Жоғары деңгей

Тарихи концепт

Себеп-салдар, дәлел

Тілдік мақсаттар

Терминология: монография,буржуазия,гулаг,лагер

Жазылым мен диалогқа қатысты сөз тіркестері:

 

 

Құндылықтарға баулу

«Мәңгілік ел» идеясы Сталиндік идеологияның Қазақстандағы

қоғамдық саяси өміріне тарихшы ғалым Е.Бекмахановтың тарихи еңбегін

талдау барысында жүзеге асады.

Пәнаралық

байланыстар

Қазақ әдебиеті

АКТ қолдану дағдылары

Бейнефильм, интерактивті тақтамен жұмыс

Алдыңғы оқу/ Бастапқы білім

1937 жылдардағы қуғын-сүргін,алаш зиялыларын қудалау

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар

Ресурстар

Сабақтың басы

7 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық ахуал қалыптастыру Үй тапсырмасын сұрау «Зымыран сұрақтар»

 

 

1.Ұлы отан соғысы қашан басталды?/1945ж. 22маусым/

2.Геманияның қауырт жоспары қалай аталды? /Барбаросса/

3.Қазақстанда армия қатарына қанша адам шақырылды? /1млн.200мың адам/

4. "Азия" кітабының авторы кім? / О.Сүлейменов/

5.316-атқыштар дивизиясының командирі?/Панфилов/

6.Мәскеу түбіндегі шайқаста ерлік көрсеткен Кеңес одағының батыры атағын алғандар?/Мәлік Ғабдуллин,Бауыржан Момышұлы, Төлеген Тоқтаров,Рамазан Елебаев/

7.Қуғын-сүргін кезеңі неше кезеңге бөлінеді? \3\

8.Сталин социализм кезеңінде неше мың қазақстандық гулагқа жабылып, нешеуі атылды? (101Гулаг, 27мың адам атылды)

9.Семей маңында тұратын халықтардың қанша мыңдай адамы азап шекті? (500мыңдай)

10.Алғашқы сынақ қай жылы ,айы, сағаты (1949ж 29тамызда сағ 6:30да)

 

Бағалау: Мұғалімнің бағалауы

 

Топқа бөлу(сандарды  таңдау арқылы 1,2 жұпқа біріктіру).

Ой шақыру .Тақырыпқа шығу.

Жаңа сабақ  туралы слайд көрсету

Бекмаханов туралы слайд көрсету

 

Презентациядан кім туралы мәлімет алдыңдар?

Оның бүгінгі сабағымызға қандай қатысы бар деп ойлайсыңдар?

Оқушылардың жауаптары арқылы сабақ тақырыбы анықталады.Сабақ тақырыбы мен оқу мақсаттары айтылады

Презентация

 

Слайд Бекмаханов.pptx

Бекмаханов

тың суреті

 

 

 

 

 

Сабақтың ортасы

25 ми

Зерттеу сұрағы: Неліктен тарихшы Е.Бекмаханов 25 жылға бас бостандығынан айырылды?

 

1тапсырма: Бейнематериал көрсету «ЖИГСО » әдісі арқылы(Жұптық жұмыс) Оқушыларға алдына  ак  парақ қа түсінгендерін жазады.

І жұп: Е.Бекмахановтың өмірі туралы баяндап, баға беру

 

       
   
 

ІІ жұп: қоғамдық- саяси өмірдің ерекшеліктерін түсіндіру

 

 

Дескриптор:

-Е.Бекмахановтың туған жылы мен жерін жазады;

-Шығармаларын атайды;

-25 жылға бас бостандығынан айырылу себебін талдайды

-Ақталып шығуына ат салысқан адамдарды атайды

 

Қ/б: Мұғалімнің бағалауы

2тапсырма  Әдебиет өкілдері мен олардың шығармаларын сәйкестендіру. Жеке жұмыс.

М.Әуезов- Абай жолы

Ғ.Мұстафин – Миллионер

С.Мұқаноа -Сырдария

Мұқан Иманжанов- Алғашқы айлар

Дескриптор:

-Әдебиет өкілдерін таниды:

-Шығарамаларын сәйкестендіріп анықтайды:

Қ/б: Оқушылар бір -бірін  бағалайды

 

3.тапсырма: «Портретті таны» әдісі жұптық жұмыс

Екінші дүниежүзілік соғыстан кейінгі жылдары негізсіз саяси айыптар тағылған ғалымдарды анықта

 

           
     
 
 

Ә.Марғұлан      Қ.Сәтбаев                   Е.Бекмаханов

 

 

Дескриптор:

- Ғалымдары анықтайды:

- Негізсіз жазаланған себебін түсіндіреді:

- Өмір жолдарын айтады:

Қ/б: Жұптардың  бағалауы

 

4 тапсырма  Тарихи тұлғаның кім екенін анықтап, оған қатысты деректерді белгіле. - ,+  жұптық жұмыс

 

 
 
 

 

1-1951 жылы қыркүйекте тұтқынға алынды. -

2-«Қазақ ССР тарихы және көтерілістер». -

3-Воронеж педагогика институтын бітірген тарихшы ғалым.+

 4-Санкт-Петербургтегі жоғарғы оқу орнын бітірді. -

5-1942–1951 жылдары ұлтшылдық идеяларды уағыздады және антисоветтік үгiт жүргізді деген айып тағылды. +

6-1952 жылы 5 қыркүйекте тұтқынға алынды. +

7- «Қазақ КСР тарихы».+

8-1952 жылы 4 желтоқсанда 25 жылға сотталды.+

9-1953 жылы 16 қазанда ақталды. +


10-Кітапқа Кенесары Қасымұлы қозғалысы туралы жаңа материалдарды енгізді +

 

Дескриптор:

- Тарихи тұлғаның кім екенің анықтайды:

-  Қатысты деректерді анықтайды:

-  Тарихи тұлға туралы түсіндіреді

 

 

 

Парақша-

карточкалар

бейнебаян

 

 

 

http://youtube.com/watch?time_continue=2&v=9ZMRcTar3lU

 

 

 

Сабақтың соңы

8 минут

 

5 тапсырма: Қорытындылау Тест

 

1.Алғашқы академик, ҚР Ұлттық Ғылым академиясының тұңғыш президенті.

А.Ш.Уәлиханов

Ә.М. Әуезов

Б.М. Кеңесбаев

В.Қ. Сәтбаев

Г. Ә. Марғұлан

2.Қазақ КСР Ғылым академиясы қай жылы құрылды?

А.1947 жылы ақпанда

Ә.1945 жылы қаңтарда

Б.1946 жылы маусымда

В.1949 жылы шілдеде

Г.1948 жылы тамызда

3. Е. Бекмахановтың еңбегі.

А.«Көтерілістер тарихы»

Ә.«Отан тарихы»

Б.«Қазақ КСР тарихы және көтерілістер»

В.«ХІХ ғасырдың 20-40 жылдарындағы Қазақстан»

 Г.«Кенесары көтерілісі»

4.Е.Бекмаханов неше жылға бас бостандығынан айырылды?

А. 12жыл

Ә. 15жыл

Б.20жыл

В.25жыл

Г. 30жыл

5.Шаруашылықты қалпына келтіру барысында дамыған негізі бағыт

А.Ғылыми- зерттеу жұмыстары

Ә.Жер қабаттарын зерттеу

Б. Метрология саласы

В. Ауыл шаруашылығы

Г.  Азық- түлік саласы

 

Рефлексия.

 

 

 

 

 

 

Үйге тапсырма: Мазмұндау.  15-18 бет Қосымша материал қарау,іздену

 

 

Қосымша ақпарат

 

Саралау - Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлайсыз?

 

 

Бағалау - Оқушылардың үйренгенін, материалды меңгергенін тексеруді қалай жоспарлайыз?

 

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақтың оқу мақсаты шынайы ма?

Бүгін оқушылар не білді?

Сыныптағы ахуал қандай болды?

Мен орындаған саралау шаралары тиімді болды ма?

Мен бүкіл уақыт ішінде үлгердім бе?

Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

 

Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1.

2.

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1.

2.

Сабақ барысында сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиындықтары туралы не білдім? Менің келесі сабағымды жетілдіруге не көмектеседі, неге көңіл бөлу керек?

1.

2.

Просмотров: 8827


Добавить комментарий



Включить данные в подпись

Текст