Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:5.1C Жай бөлшектер |
Мектеп:Кен негізгі мектебі |
|||||
Күні:22.10.2019 |
Мұғалімніңаты-жөні:Алимгазина А.Б.
|
|||||
Сынып: 5 |
||||||
Аралас санды бұрыс бөлшекке айналдыру |
||||||
Сабақтүрі |
Жаңа материалмен танысу сабағы
|
|||||
Осы сабақтақолжеткізілетіноқумақсаттары (оқубағдарламасынасілтеме) |
5.1.2.13 бұрыс бөлшекті аралас санға және аралас санды бұрыс бөлшекке айналдыру; |
|||||
Сабақмақсаттары |
Оқушылар аралас сандарды оқи және жаза алады, аралас санды бұрыс бөлшекке, бұрыс бөлшекті аралас санға айналдыруды үйренеді. |
|||||
Бағалаукритерийлері |
Оқушы сабақ мақсатына жетеді, егер: - аралас санды жаза біледі; - бүтін бөлік пен бөлшек бөлікті айырады; - бұрыс бөлшекті аралас санға айналдырады; -аралас санды бұрыс бөлшекке айналдырады; |
|||||
Тілдікмақсаттар |
Пәнгетән лексика мен терминология: - аралас сандар; - аралас санның бүтін және бөлшек бөліктері; - бір жарым, екі жарым, т.б. Диалог пен жазуүшінпайдалысөздер мен тіркестер: - бұрыс бөлшекті аралас сан түрінде көрсету үшін... керек; - аралас санды бұрыс бөлшек түрінде көрсету үшін... керек; |
|||||
Құндылықтардыдарыту
|
|
|||||
Пәнаралықбайланыстар |
Психологиялық тренингтер |
|||||
АКТ қолдану дағдылары |
Презентация |
|||||
Бастапқы білім
|
Дұрыс және бұрыс бөлшектер туралы білімдері, аралас сандар |
|||||
Сабақбарысы |
||||||
Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері |
Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет
|
Ресурстар |
||||
Сабақтың басы 3 минут
|
Сабақ басында мұғалім мен оқушылар амандасады. Мұғалім оқушылармен назарды шоғырландыруға бағытталған жаттығу орындайды. Оқушылар мұғаліммен шеңбер құрып тұрады. Біздің мақсатымыз АРАЛАС САН деген сөзді қатесіз құрастыру. Ол үшін мұғалім допты бір оқушыға лақтырып А әрпін айтады, қағып алған оқушы келесі оқушыға лақтырып С әрпін айтады, келесі оқушы А әрпін айтып келесі оқушыға ойын солай жалғаса береді. • Қайырлы таң достым, • Қайырлы күн болсын. • Бүгінгі сейсенбі күнің • Сәттілікке толсын! • Біздің алар бағамыз • Кіл бестіктер болсын! |
Доп |
||||
Сабақтыңортасы 7 мин
8 минут
2 минут
13 минут
7 минут |
Өткен тақырыпты қайталау. Жаңа материалды түсіндіруді қайталауға берілген тапсырмалар. Слайд № 1 Жеке жұмыс Теңдіктің дұрыстығын анықтаңдар. Тақтада көрсетілген бұрыс бөлшекті аралас санға дұрыс айналдырған немесе дұрыс еместігі жайлы анықтау қажет. Дескриптор
; ; ; ; ; ; ; ; ;
Жаңа материалды түсіндіру. Слайд № 2 Жұппен жұмыс Дескриптор
; ;
Бейне клип көру Бейне клип бойынша жұптық тапсырманы алмастыру әдісімен тексереді, бір бірлерін бағалайды
Слайд № 3 Сабақ тақырыбын оқушылар дәптерлеріне жазады. Мұғалім оқушылармен бірлесе отырып сабақ мақсаты мен күтілетін нәтижелерді талдайды.
Слайд № 4 Тірек сөздерді қолданып аралас санды бұрыс бөлшекке қалай айналдыру жолымен танысамыз
Слайд №5 Фронталды жұмыс. Оқулықпен жұмыс Дескриптор
№349 97бет Слайд 6 Топтық жұмыс Дескриптор
Оқушылар суреттегі фигуралардың боялған бөлігіне қарайды және жауаптарды мини тақташаларға аралас сан және бұрыс бөлшек түрінде жазады. Слайдтағы дайын жауаптар бойынша тексеру жасалады.
Сергіту сәті. Оқушылар орындарынан тұрады. Егер мұғалім аралас сан айтса оқушылар секіру керек, дұрыс бөлшек айтса, қолдарын шапалақтайды, бұрыс бөлшек айтса отырады.
Бекіту. Жеке жұмыс. Оқушыларды негізгі және жоғары деңгейлі қабілеттері бойынша жұптарға бөліңіз. Мұғалім оқушыларға қиындық деңгейі бойынша дифференциацияланған тапсырмаларды орындауға ұсынады. Тексеру дайын жауаптар бойынша оқушылардың өздерімен орындалады. Мұғалім оқушылардың жұмыстарын бақылайды, қажет жағдайда қолдау көрсетеді. №357 Дескриптор: Білім алушы - бұрыс бөлшекті аралас сан түрінде жазады; - аралас санды бұрыс бөлшек түрінде жазады; - өлшем бірліктерді ауыстырады және аралас сан түрінде жазады. Жазбаша формативті бағалау. Оқушылар жазбаша жұмыс орындайды (негізгі және жоғарғы деңгей бойынша). Дарытылатын құндылықтар: мақсатқа жетудегі табандылық, еңбексүйгіштік. Дескриптор: Білім алушы - бөлшекті өрнек бөлімін бүтін бөлікке көбейтеді; - бұрыс бөлшек түрінде жазады. Үй тапсырмасы. Мұғалім карточкадағы тапсырмаларды түсіндіреді. |
Презентация.
Қосымша 1
Қосымша 2
|
||||
Сабақтыңсоңы 5 минут |
Сабақсоңындаоқушылар рефлексия жүргізеді: - ненібілдім, неніүйрендім - ненітолықтүсінбедім - немен жұмыстыжалғастыруқажет Оқушыларөздерініңжұмысы мен сыныптастарыныңжұмысынбелгілібіркритерийлербойыншабағалайалады |
|
||||
Саралау –оқушыларғақалайкөбірекқолдаукөрсетудіжоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз? |
Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз? |
Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы |
||||
Сабақ барысында жұптық жұмыста және ке жұмыс барысында оқушылар негізгі және жоғарғы деңгейлер бойынша саралау орындалады. |
Әрбір сабақ кезеңі барысында мұғалімнің тиімді және конструктивті кері байланысы беріледі. Жұптық жұмыс барысында дайын жауаптар бойынша өзара бағалау, жеке жұмыс барысында өзін өзі бағалау жүзеге асады. |
Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері орындалады |
||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||
|
||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
2: Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1:
2: Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет?
|
||||||
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:5.1C Жай бөлшектер |
Мектеп:Кен негізгі мектебі |
|||||
Күні:22.10.2019 |
Мұғалімніңаты-жөні:Алимгазина А.Б.
|
|||||
Сынып: 5 |
||||||
Аралас санды бұрыс бөлшекке айналдыру |
||||||
Сабақтүрі |
Жаңа материалмен танысу сабағы
|
|||||
Осы сабақтақолжеткізілетіноқумақсаттары (оқубағдарламасынасілтеме) |
5.1.2.13 бұрыс бөлшекті аралас санға және аралас санды бұрыс бөлшекке айналдыру; |
|||||
Сабақмақсаттары |
Оқушылар аралас сандарды оқи және жаза алады, аралас санды бұрыс бөлшекке, бұрыс бөлшекті аралас санға айналдыруды үйренеді. |
|||||
Бағалаукритерийлері |
Оқушы сабақ мақсатына жетеді, егер: - аралас санды жаза біледі; - бүтін бөлік пен бөлшек бөлікті айырады; - бұрыс бөлшекті аралас санға айналдырады; -аралас санды бұрыс бөлшекке айналдырады; |
|||||
Тілдікмақсаттар |
Пәнгетән лексика мен терминология: - аралас сандар; - аралас санның бүтін және бөлшек бөліктері; - бір жарым, екі жарым, т.б. Диалог пен жазуүшінпайдалысөздер мен тіркестер: - бұрыс бөлшекті аралас сан түрінде көрсету үшін... керек; - аралас санды бұрыс бөлшек түрінде көрсету үшін... керек; |
|||||
Құндылықтардыдарыту
|
|
|||||
Пәнаралықбайланыстар |
Психологиялық тренингтер |
|||||
АКТ қолдану дағдылары |
Презентация |
|||||
Бастапқы білім
|
Дұрыс және бұрыс бөлшектер туралы білімдері, аралас сандар |
|||||
Сабақбарысы |
||||||
Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері |
Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет
|
Ресурстар |
||||
Сабақтың басы 3 минут
|
Сабақ басында мұғалім мен оқушылар амандасады. Мұғалім оқушылармен назарды шоғырландыруға бағытталған жаттығу орындайды. Оқушылар мұғаліммен шеңбер құрып тұрады. Біздің мақсатымыз АРАЛАС САН деген сөзді қатесіз құрастыру. Ол үшін мұғалім допты бір оқушыға лақтырып А әрпін айтады, қағып алған оқушы келесі оқушыға лақтырып С әрпін айтады, келесі оқушы А әрпін айтып келесі оқушыға ойын солай жалғаса береді.
|
Доп |
||||
Сабақтыңортасы 7 мин
8 минут
2 минут
13 минут
7 минут |
Өткен тақырыпты қайталау. Жаңа материалды түсіндіруді қайталауға берілген тапсырмалар. Слайд № 1 Жеке жұмыс Теңдіктің дұрыстығын анықтаңдар. Тақтада көрсетілген бұрыс бөлшекті аралас санға дұрыс айналдырған немесе дұрыс еместігі жайлы анықтау қажет. Дескриптор
; ; ; ; ; ; ; ; ;
Жаңа материалды түсіндіру. Слайд № 2 Жұппен жұмыс Дескриптор
; ;
Бейне клип көру Бейне клип бойынша жұптық тапсырманы алмастыру әдісімен тексереді, бір бірлерін бағалайды
Слайд № 3 Сабақ тақырыбын оқушылар дәптерлеріне жазады. Мұғалім оқушылармен бірлесе отырып сабақ мақсаты мен күтілетін нәтижелерді талдайды.
Слайд № 4 Тірек сөздерді қолданып аралас санды бұрыс бөлшекке қалай айналдыру жолымен танысамыз
Слайд №5 Фронталды жұмыс. Оқулықпен жұмыс Дескриптор
№349 97бет Слайд 6 Топтық жұмыс Дескриптор
Оқушылар суреттегі фигуралардың боялған бөлігіне қарайды және жауаптарды мини тақташаларға аралас сан және бұрыс бөлшек түрінде жазады. Слайдтағы дайын жауаптар бойынша тексеру жасалады.
Сергіту сәті. Оқушылар орындарынан тұрады. Егер мұғалім аралас сан айтса оқушылар секіру керек, дұрыс бөлшек айтса, қолдарын шапалақтайды, бұрыс бөлшек айтса отырады.
Бекіту. Жеке жұмыс. Оқушыларды негізгі және жоғары деңгейлі қабілеттері бойынша жұптарға бөліңіз. Мұғалім оқушыларға қиындық деңгейі бойынша дифференциацияланған тапсырмаларды орындауға ұсынады. Тексеру дайын жауаптар бойынша оқушылардың өздерімен орындалады. Мұғалім оқушылардың жұмыстарын бақылайды, қажет жағдайда қолдау көрсетеді. №357 Дескриптор: Білім алушы - бұрыс бөлшекті аралас сан түрінде жазады; - аралас санды бұрыс бөлшек түрінде жазады; - өлшем бірліктерді ауыстырады және аралас сан түрінде жазады. Жазбаша формативті бағалау. Оқушылар жазбаша жұмыс орындайды (негізгі және жоғарғы деңгей бойынша). Дарытылатын құндылықтар: мақсатқа жетудегі табандылық, еңбексүйгіштік. Дескриптор: Білім алушы - бөлшекті өрнек бөлімін бүтін бөлікке көбейтеді; - бұрыс бөлшек түрінде жазады. Үй тапсырмасы. Мұғалім карточкадағы тапсырмаларды түсіндіреді. |
Презентация.
Қосымша 1
Қосымша 2
|
||||
Сабақтыңсоңы 5 минут |
Сабақсоңындаоқушылар рефлексия жүргізеді: - ненібілдім, неніүйрендім - ненітолықтүсінбедім - немен жұмыстыжалғастыруқажет Оқушыларөздерініңжұмысы мен сыныптастарыныңжұмысынбелгілібіркритерийлербойыншабағалайалады |
|
||||
Саралау –оқушыларғақалайкөбірекқолдаукөрсетудіжоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз? |
Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз? |
Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы |
||||
Сабақ барысында жұптық жұмыста және ке жұмыс барысында оқушылар негізгі және жоғарғы деңгейлер бойынша саралау орындалады. |
Әрбір сабақ кезеңі барысында мұғалімнің тиімді және конструктивті кері байланысы беріледі. Жұптық жұмыс барысында дайын жауаптар бойынша өзара бағалау, жеке жұмыс барысында өзін өзі бағалау жүзеге асады. |
Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері орындалады |
||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||
|
||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
2: Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1:
2: Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет?
|
||||||