«Ақмола облысы білім басқармасының  Жарқайың ауданы бойынша білім бөлімі Кең ауылының негізгі орта мектебі» коммуналдық  мемлекеттік мекемесі
Коммунальное государственное учреждение «Основная средняя школа села Кенское отдела образования по Жаркаинскому району управления образования Акмолинской области»

Біз әлеуметтік желілерде

  

Ұйымдар тізімі

Галерея

Смотреть все>>>

«Мектебім – мейірім мекені»

09.09.2025

Педагогтың аты-жөні:

 

Күні:

 

Сыныбы:

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

«Мектебім – мейірім мекені» 1 қыркүйек Білім күні

Сабақтың мақсаты:

- білім алушыларға құндылықтар жөнінде жалпы ақпарат беру;

- білім алушылармен бірге құндылықтардың адам өміріндегі рөлін талқылау;

- отаншылдық, құрмет және азаматтық сана құндылықтарын дарыту;

- сыныптың жағымды микроклиматын және жаңа оқу жылына жағымды көңіл-күй қалыптастыру.

 

Сабақтың барысы:

 

Сабақ кезеңі

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Ресурстар

Сабақтың басы

Сәлемдесу. Сыныпты жаңа оқу жылымен құттықтау. Оқушылардың назарын сабаққа аудару.

 

«Балаға берілетін бірінші тәрбие ата-анасын, туған-туысын, жолдасын сыйлауға үйретуден басталады» Ыбырай Алтынсарин

Сыныпқа интербелсенді тақтадан видеоролик көрсетіп, олардың жаңа оқу жылына деген ішкі ойларымен әңгімелесу.

Оқушылар сынып жетекшісімен амандасып, жаңа оқу жылының алқышқы сабағына зор ден қойып назар аударады.

 

Жазғы демалыстарын қалай және қайда өткізгендігі жайлы сөз қозғап, сынып оқушылары өзара қарым-қатынасқа түседі.

 

Видеоролик көру арқылы өз ойларын ашық әрі нақты түрде бөліседі.

Видеоролик,

Сабақтың ортасы

 

Тәрбиедегі сын-тегеуріндер

 

18% - жүйелі спортпен шұғылданбайды;

72,2% - әлеуметтік желілерде уақыт өткізеді;

40,3% - кітап оқымайды;

3% - энергетикалық сусындар ішеді;

7% - алкогольдік ішімдік ішіп көрген;

9,8% - 13 жастағы балалар вейп тұтынады;

19,6% - 15 жастағы балалар вейп тұтынады;

10,7% - кәмелетке толмағандар арасындағы құқық бұзушылық;

53,2% -балалар мен жасөспірімдер арасындағы суицид;

 

Тәрбие құндылықтары

  • ұлттық мүдде;

  • ар-ұят;

  • талап.

 

 

Ой-қозғау. «Постер жасау» шығармашылық шеберханасы Оқушыларды шағын топтарға бөлу. Әр топты мектепті жақсы жағынан бейнелейтін постер жасайды. Достық атмосфера, бір-біріне деген құрмет, ынтымақтастық және т.б. Уақыт аяқталғаннан кейін әр топтан өз постерін барлығының алдында көрсетуін сұраймын.

 

Квест: «Жақсы күнтізбе»

Нұсқаулар: Тапсырмамен таныстыру: Оқушыларға айдың әр күніне мейірімділік әрекеттерін қамтитын «Мейірімді күнтізбе» жасағыңыз келетінін айтыңыз.

Күнтізбе жасау: Айды күндерге бөліп, жақсы істерді жазу үшін әр күн үшін бір орыны бар бос күнтізбе жасаңыз. Идеяларды жинау: Сыныпта талқылау, онда оқушылар мектепте жақсы істер туралы идеяларды ұсына алады. Бұл сыныптасына көмектесу, мұғалімге алғыс айту немесе қайырымдылық шарасы немесе мектепті бірге тазалау, қамқорлық қимылдары болуы мүмкін. Күнтізбені толтыру: Оқушыларға айдағы күндерді таңдап, әр күн үшін өздері жасайтын жақсы істерді жазып алыңыз. Мұғалім де өз ұсыныстарын қоса алады.

Тапсырманы орындау: Бір ай бойы оқушылар өз міндеттемелерін орындап, күнтізбеде көрсетілген игі істерді орындайды.

Рефлексия және талқылау: Айдың соңында оқушылардың жасаған игі істері, бұл мектептегі атмосфераға қалай әсер еткені және тәжірибеден қандай сабақ алғаны туралы әңгімелеңіз.

Есепті құру: оқушыларға жақсы істер жасау тәжірибесі және оның қоғамға қалай әсер ететіні туралы қысқаша есеп немесе презентация жасауды ұсыныңыз.

Бұл әрекет оқушыларға мейірімділік олардың күнделікті өмірінің бір бөлігіне айналатынын және мектептегі атмосфераға оң әсер ететінін түсінуге көмектеседі.

Күтілетін нәтиже

Ата-анасын сыйлайды, перзеттік парызын түсінеді, «қарашаңырақ», «жеті ата», «тектілік» ұғымдарының маңызын бағалайды, отбасы татулығы мен берекесін қадірлейді.

Отаншыл, мемлекетшіл, намысшыл, халқына адал қызмет етуді, мемлекет тәуелсіздігін және елі мен жерінің тұтастығын қорғауды борышым деп санайды және ұлттық мәдениетті құрметтейді, салт-дәстүрлерді біледі, оны сақтайды.

Қазақстанның оңтайлы имиджін қалыптастыруға белсенді үлес қосу;

Сөзіне берік, ісіне адал болу;

Білуге, жаңаны тануға құштар болу;

Сыни және креативті ойлау.

 

Оқушылар өздері құрған постерді қорғайды.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқушылар бір-бірімен пікір алмасады және ойларын ортаға салады.

Сурет бойынша оқушылар өз ойын айтады.

 

Сабақтың соңы

 

Рефлексия.

Оқушылар стикерлерге жеке ойларын жазады:

Сабақта сізге не қатты әсер етті?

Сіздің есіңізде қандай жақсы істер немесе идеялар қалды?

Қандай тапсырмалар немесе әрекеттер ең қызықты болды және неге?

Қорытынды:

Құрметті оқушылар! Бүгін біз әрқайсымыз өз мектебімізді нағыз жақсылықтың мекеніне айналдыра алатынымыз туралы әңгімелестік. Біз бір-бірімізге қолдау көрсетіп, айналамызға қуаныш сыйлайтын сәттердің шынайы құнын және үлкен өзгеріс тудыратын шағын әрекеттер туралы ойладық. Сіздердің әрқайсысыңыздың жағымды атмосфераны құруға үлес қосу мүмкіндігіңіз бар. Есіңізде болсын, мейірімділік - шектеусіз әрекет. Сіздің күлкіңіз, қолдауыңыз, көмектесуге дайын болуыңыз біздің мектепті жақсырақ етеді.

Тәрбие сағаты жөнінде өз ойларымен бөліседі. Өз пікірлерін жазады.

 

 

Стикерлер

 

Просмотров: 56


Добавить комментарий



Включить данные в подпись

Текст