Қысқа мерзімді жоспар
Білім беру ұйымының атауы |
«Кең ауылының негізгі орта мектебі » КММ |
||||||||||||||||
Пәні: |
Математика |
||||||||||||||||
Бөлім: |
Атақты тұлғалар |
||||||||||||||||
Педагогтің аты-жөні: |
Какенова С.С |
||||||||||||||||
Күні: |
14.02.2025 ж |
||||||||||||||||
Сыныбы:3 |
|||||||||||||||||
Тақырыбы |
Екі таңбалы санды бір таңбалы санға жазбаша көбейту |
||||||||||||||||
Оқу мақсаты |
3.1.2.10 23·2, 123·2, 46:2, 246:2 жағдайларында екітаңбалы/ үштаңбалы сандарды бір таңбалы санға жазбаша көбейту мен бөлу алгоритмдерін қолдану; 3.1.2.11 28·3, 269·2, 84:3, 538:2 жағдайларында екі/үштаңбалы сандарды біртаңбалы санға көбейту мен бөлу алгоритмдерін қолдану |
||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
23∙2, екі таңбалы сандарды бір таңбалы санға жазбаша көбейту алгоритмдерін қолданады. |
||||||||||||||||
құндылық Апта дәйексөзі :Жасампаздық –бәрімізге өнеге
|
жасампаздық және жаңашылдық Құзыреттілік: шығармашылық қоршаған әлемді зерттеу, сұрақтар қою, эксперименттер жүргізу және алынған мәліметтер негізінде қорытынды жасай алу; жаңа идеяларды қалыптастыру, мәселелердің стандартты емес шешімдерін көру және оларды іс жүзінде қолдана алу;құндылық |
||||||||||||||||
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||
Сабақ-тың жоспар-ланған кезең-дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының рекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
|||||||||||||
Сабақтың басы 2 минут |
I.Ұйымдастыру. Сәлемдесу. «Қайырлы күн» деп айтамыз, Бір болып кешке қайтамыз. Отбасының гүліміз, Көңілді өтер күніміз. |
1.Мұғаліммен сәлемдеседі. 2.Өлең шумағын айтады. |
Жарайсыңдар! |
|
|||||||||||||
3 минут
|
Үй тапсырмасын сұрау 5-тапсырма. Жазбаға нүктелердің суретін сал. |
|
Ауызша мадақтау Дескриптор: 1.Жазбаға нүктелердің суретін салады ҚБ:Жарайсың! Өте жақсы! Талпын! |
|
|||||||||||||
Сабақтың ортасы
15 мин
10 мин
10 мин
|
Оқушылар оқу мақсаты және бағалау критерийімен таныстыру III. Жаңа тақырып. Білу және түсіну Оқулықпен жұмыс. 1 - тапсырма. "Кім жылдам!" әдісі Екі таңбалы сандарды өсу ретімен, ал үш таңбалы сандарды кему ретімен көшіріп жаз. Сонда сен Астана қаласының ортасында орналасқан Керей мен Жәнібек монументінің авторы кім екенін білетін боласың. Р и н а т 42 48 63 65 86 Ә б е н о в 701 277 270 207 117 107 Мұғалім түсіндірмесі : 2-тапсырма. Есептің қалай орындалғанын түсініп ал .. 23*3=(20+3)*3=20*3+3*3=60+9=69 Қолдану .Тақтамен жұмыс 3-тапсырма.Түсіндіре отырып, баған түрінде орында. а) 23*3= 69 44*2=88 12*3= 36 12*4=48
ә) 32*3= 96 21*3=63 31*3= 93 24*2=48 ЕБҚ оқушыға тапсырма :Есепте 22*2; 32*3; 12*2; 14*2 Жұптық жұмыс «Жұптас ,бөліс «әдісі 4-тапсырма. Есептерді шығар.
? оқушы
Шешуі: 1) 43*2=86 оқушы (тамызда) 2) 43+86=129 оқушы (барлығы) Ж: Барлығы 129 оқушы экскурсияға барды.
?сағ.
Ш: 1) 13*2=26 сағ (пойызбен) 2) 13+26=39 сағ (барлығы) Ж: Барлығы 39 сағат жұмсады. Саралау тапсырмасы : "... есе артық" сөзін және кестедегі сандарды пайдаланып екі амалмен шығатын есеп құрастыр.
? кг
Ш: 1) 24*2=48 кг (картоп) 2) 24+48=72кг (барлығы) Ж: Барлығы 72 кг көкөніс сатып алды. 6-тапсырма. Теңдеулерді шеш. 5*x=500-460 y:23=36:12 5*x=40 y:23=3 x=40:5 y=23*3 x=8 y=69 5*8=500-460 69:23=36:12 40=40 3=3
1000-x=600-53 1000-x=547 x=1000-547 x =453 1000-453=600-53 547=547 Қорытындылау Зерттеп көр. 7-тапсырма. Сәуле бүгін үш құрбысының үйіне бармақшы болды.Ол мұны қанша тәсілмен орындай алады? Бір тәсіл суретте бейнеленген. Басқа тәсілдерді көрсет. Жауабы : С> Ш > З > Қ |
оқу мақсаты және бағалау критерийімен танысады
Екі таңбалы сандарды өсу ретімен, ал үш таңбалы сандарды кему ретімен көшіріп жазады . Керей мен Жәнібек монументінің авторы кім екенін біледі.
23∙2, екі таңбалы сандарды бір таңбалы санға жазбаша көбейту алгоритмдерін қолданады .
.Түсіндіре отырып, баған түрінде орындайды
Есептің шартын құрастырып жазады .Амалдарды таңдайды ,Өрнек құрастырады . Есептің шешімін табады . Жауабын жазады .
Есептің шартын құрастырып жазады .Амалдарды таңдайды ,Өрнек құрастырады . Есептің шешімін табады . Жауабын жазады
"... есе артық" сөзін және кестедегі сандарды пайдаланып екі амалмен шығатын есеп құрастырады
Құрылымы күрделі теңдеуді шешу үшін қоымша есептеулерді орындайды .теңдеуді алдымен ықшамдап алады . Белгісіз санды табады . Теңдеуді тексереді
Сәуле бүгін үш құрбысының үйіне бармақшы болғанын анықтайды |
Бағалу критерийі: 23∙2, екі таңбалы сандарды бір таңбалы санға жазбаша көбейту алгоритмдерін қолданады Күрделі теңдеуді шешеді Теңдеуді шешеді
Дескриптор: 1. Екі таңбалы сандарды өсу ретімен жазады Үш таңбалы сандарды кему ретімен көшіріп жазады .1б
Дескриптор : 1.23∙2, екі таңбалы сандарды бір таңбалы санға жазбаша көбейту алгоритмдерін қолданады 1б 2.Есептеуді түсіндіре отырып ,баған түрінде орындайды 1 б
Дескриптор : 1.Есептің шартын құрастырады1б 2.Өрнек түрінде жазады ,мәнін есептейді 1б
Дескриптор : \1.Екі амалмен орындалатынын есеп құрастырады 1б 2.Өрнектің мәнін табады 1б
Дескриптор : 1.Теңдеуді ықшамдайды 1б 2.Белгісіз санды анықтайды 1б 3.Теңдеуді тексереді 1б
|
оқулық
слайд түсіндірме
Оқулық Дәптер
Слайд түсіндірме
дәптер
Слайд түсіндірме
Оқулық тапсырма
|
|||||||||||||
Сабақтың соңы 5 мин |
Сабақты қорытындылау. Бүгінгі оқу мақсаты қандай болды? Бүгін қандай ұғыммен таныстың? -Сабақтың мақсатына жеттің бе ? - Не қиын болды ? Үйге тапсырма. 5-тапсырма. Көбейтіндінің мәнін тап. Қалай есептегеніңді түсіндір.
. |
Бүгінгі сабақтағы өзінің әрекеті туралы, жаңа білімді меңгерудегі өзінің жетістіктері мен қиыншылығы туралы ой бөліседі. өзін бағалайды Қолдарындағы гүлдерін себетке салу арқылы сабақтан алған әсерлерін бөліседі |
Кері байланыс : Бүгінгі сабақтың оқу мақсатына жеттік пе ? Бүгінгі сабақта не үйрендің ? Қорытынды бағалау . ҚБ : 1-10 б жүйе Мадақтау сөздер Жарайсыңдар |
|
|||||||||||||