Білім беру ұйымының атауы |
«Кең ауылының негізгі орта мектебі» КММ |
||||
Пәні: |
Математика |
||||
Бөлім: |
«Табиғат сыйы» |
||||
Педагогтің аты-жөні: |
Оразқызы Қ |
||||
Күні: |
03.04.2023ж |
||||
Сынып: |
2 |
||||
Тақырыбы |
109. Тиімді есептеулер тәсілдері |
||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
2.1.2.3. Қосудың ауыстырымдылық, терімділік қасиеттерін/көбейтудің ауыстырымдылық қасиетін тиімді есептеулер жүргізу үшін қолдану. 2.2.1.6. Екі-үш амалды жақшалы және жақшасыз өрнектерде арифметикалық амалдардың орындалу тәртібін анықтау, олардың мәнін табу. |
||||
Сабақтың мақсаты |
Қосудың ауыстырымдылық және терімділік қасиеттерін, көбейтудің ауыстырымдылық қасиетін есептеулерде тиімді пайдаланады. |
||||
Сабақтың барысы |
|||||
Сабақтың жоспар-ланған кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 2 минут |
I.Ұйымдастыру. Оқушылармен амандасу Психологиялық дайындық «Құшақ әдісі» арқылы оқушыларды сыныпқа кіргізу |
1.Мұғаліммен сәлемдеседі 2. Өлеңмен билеп сыныпқа кіреді |
Жарайсыңдар! |
Есікте құшақ әдісінің суреттері ілулі тұрады |
|
3 минут
|
Үй тапсырмасын тексеру: 7-тапсырма.
«Табан ізі» әдісі арқылы көбейту кестесін сұрау |
Есепті шығарып келеді.
Көбейту кестесін айтып шығады |
Дескриптор: Есепті шығарып келді.
Ауызша мадақтау
Жарайсың! |
Табан іздері |
|
Сабақтың ортасы
30 минут
|
Оқушыларды оқу мақсаты және бағалау критерийімен- таныстырамын. III. Жаңа тақырып. Білу және түсіну Оқулықпен жұмыс.
1-тапсырма. Сандарды қосу тәсілдеріне қара. Осы тәсілдердің қайсысы тиімдірек? 1-тәсіл: 56 + 28 + 14 = (56 + 28) + 14 = 84 + 14 = 98. 2-тәсіл: 56 + 28 + 14 = 28 + (56 + 14) = 28 + 70 = 98.
2-тапсырма. Сандарды есептеу тәсілдеріне қара. Осы тәсілдердің қайсысы тиімдірек? 1-тәсіл: 7 + 7 + 7 – 8 = 14 + 7 – 8 = 21 – 8 = 13. 2-тәсіл: 7 + 7 + 7 – 8 = 7 · 3 – 8 = 21 – 8 = 13.
«Чипсы» әдісі 3-тапсырма. А) Қосудың ауыстырымдылық қасиетін пайдаланып есепте. 32 + 19 + 18 + 11 = (32 + 18) + (19 + 11) = 50 + 30 = 80 15 + 27 + 33 + 25 = (15 + 25) + (27 + 33) = 40 + 60 = 100 ә) Қосудың терімділік қасиетін пайдаланып есептейді. (58 + 27) + 13 = 58 + (27 + 13) = 58 + 40 = 98 36 + (14 + 48) = (36 + 14) + 48 = 50 + 48 = 98
«Банкомат» әдісі 4-тапсырма Өрнектердің мәнін тап. 21:(11-8)*4=28 1)11-8=3 2)21:3=7 3)7*4=28
65-(37-10):3=56 1)37-10=27 2)27:3=9 3)65-9=56 Қосындыны көбейтіндімен алмастыр: с+с+с+с+с=с*5 (а+в)+(а+в)+(а+в)= 3*(а+в)
Сергіту сәті: «Нейро жаттығу»
Оқулықпен жұмыс: 6-тапсырма. Кесте бойынша теңдеулер құр. Оларды шеш. (800-300)-х=200 40:х=5 500-х=200 х=40:5 Х=500-200 х=8 Х=300 40:8=5 (800-300)-300=200 5=5 200=200
Топпен жұмыс: 7-тапсырма. 0+1+7+7+1+1+3+5=25
«Сиқырлы дөңгелек» әдісі 4*8 =32 16:2=8 3*7=21 5*9=45 15:5=3 3*3=9 4*6=24 5*7=35 27:9=3 36:9=4
|
өрнектердің мәнін тиімді тәсілмен есептейді.
қосудың ауыстырымдылық және терімділік қасиеттерін, көбейтудің ауыстырымдылық қасиетін қолданады.
қосудың қасиеттерін пайдалана отырып, тиімді тәсілмен есептейді.
Өрнектердің мәнін тауып дәптерге жазады
Сергіту сәтін іс-қимылмен көрсетеді
кесте бойынша теңдеу құрады теңдеудің түбірін табады.
логикалық тапсырмада 25 ұпай жинайтындай етіп, торкөздермен жүріп өтеді.
Көбейту мен бөлу амалдарын есептеп ауызша айтады
|
Дескриптор: 1.қосудың ауыстырымдылық және терімділік қасиеттерін, көбейтудің ауыстырымды-лық қасиетін қолданады.
Дескриптор: 1.өрнектердің мәнін тиімді тәсілмен есептейді.
Дескриптор: 1.қосудың қасиеттерін пайдалана отырып, тиімді тәсілмен есептейді.
Керемет!
Дескриптор: Өрнектердің мәнін табады.
Жарайсың!
Дескриптор: бойынша теңдеу құрады. теңдеудің түбірін табады. Смайлик беру
Дескриптор: логикалық тапсырмада 25 ұпай жинайтындай етіп, торкөздермен жүріп өтеді. Жарайсыңдар!
Дескриптор: Көбейту мен бөлудің мәнің табады.
|
Оқулық Слайд
Чипсы әдісі суреттері слайд
Банкомат суреттері слайд
Нейро жаттығу суреттері
слайд
Сиқырлы дөңгелек слайд |
|
Сабақтың соңы 10 минут |
IV.Сабақты қорытындылау. Карточкемен жұмыс Оқушының аты-жөні:____________________ Амалдардың орындалу ретін көрсетіп, өрнектің мәнін тап. 20:4*5= 16:8+4×5= 72+27:3=
20:4*5= 25 16:8+4×5= 22 72+27:3=81 1)20:4 = 5 1)16:8 = 2 1)27:3 = 9 2)5*5 = 25 2)4*5 = 20 2)72+9 = 81 3)2+20 = 22 Үй тапсырма: 5 және 8-есеп 90-91 бет Оқушылардың білімін бағалау
Рефлексия «Смарт сағат» әдісі
|
Өрнектің мәнін табады
Кері байланыс жасайды |
Дескриптор: Өрнектердің мәнін табады.
Жарайсыңдар!
Балдар жиынтығын қою |
Карточкелер слайд
Смарт сағат суреті слайд |
|