«Ақмола облысы білім басқармасының  Жарқайың ауданы бойынша білім бөлімі Кең ауылының негізгі орта мектебі» коммуналдық  мемлекеттік мекемесі
Коммунальное государственное учреждение «Основная средняя школа села Кенское отдела образования по Жаркаинскому району управления образования Акмолинской области»

Біз әлеуметтік желілерде

  

Ұйымдар тізімі

Галерея

Смотреть все>>>

Қазақстандағы жартастарға салынған ежелгі суреттер

07.11.2019

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:  5.1.Қазақстандағы ежелгі адамдардың

 өмірі

Мектеп: Кен негізгі мектебі

 

 

Күні: 14.10.2019ж

Мұғалімнің аты-жөні: Тасмаганбетова Ж.С

 

 

Сынып: 5

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

 

 

Сабақ тақырыбы

Қазақстандағы жартастарға салынған  ежелгі суреттер

 

 

Зерттеу сұрақтары

 Тасқа салынған суреттер ежелгі адамдардың дүние танымын қалай бейнелейді?

 

 

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

5.2.1.1– алғашқы адамдардың наным-сенімдерін сипаттау;

5.2.2.1– археологиялық ескерткіштерді сипаттау

 

 

Сабақ мақсаты

Алғашқы адамдардың наным-сенімдерін жартастарда салынған ежелгі суреттер арқылы сипаттайды

 

 

Ойлау дағдыларының деңгейі

Білу, түсіну,қолдану, талдау, жинақтау, бағалау

 

 

Бағалау  критерийлері

1. Алғашқы адамдардың діни түсініктерін біледі

2. Жартастарға салынған ежелгі суреттерді сипаттайды

 

 

Тілдік  мақсаттар

Пән бойынша сөздер мен терминдер: петроглиф, археология, археолог, экспедиция,  дүниетаным  (айтылым)

1.Жартастардағы суреттер................... Қазақстанның аймақтарында кездеседі.

  1. Әсіресе............. өңірі- петроглифтерге бай аймақтардың бірі болып табылады.

3. Тамғалы петроглифтері ............ескерткіштеріне жатады (оқылым)

 

 

 

Құндылықтарды дарыту

 

 

 - патриотизм

- батылдылық

- көшбасшылық

- төзімділік

- бостандық

 

 

Пәнаралық байланыстар

 География, бейнелеу, дүниежүзі тарихы

 

 

АКТ қолдану дағдылары

АКТ дағдыларын дамыту. (ноутбук, интербелсенді тақта)

 

 

Алдыңғы білім

 

Қола дәуірінде Орталық Қазақстан аумағын мекендеген тайпалардан қоныстар, жерлеу қоныстары, кен орындары, тасқа салынған суреттері, құрбандық шалу орындары қалған. Орталық Қазақстан «Сарыарқа» деп атады. Мәдениеттердің атауы алғашқы ескерткіштері табыған жерлерінің атымен аталған. Солардың бірі Андрон және Беғазы-Дәндібай мәдениеті. Қола дәуірін алғаш зертттеген Ә.Марғұлан. Археологтар Беғазы, Ақсу-Аюлы,Бесоба, Бұғылы кешендерін зерттеді және жерлеу ғұрыптарының ерекшеліктері болған анықтады.

 

 

 

Сабақ барысы

 

 

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет 

Ресурстар

Сабақтың басы

5 минут

 

 

 

 

 

 

Сабақтын ортасы

3 мин

 

 

 

 

 

5мин

 

5 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 Ортасы

 

 

 

 

5 мин

Мұғалім сыныпты ұйымдастыру.

 Сыныпта  ынтымақтастық ахуалды

қалыптастыру және оқушылардың

сабаққа белсенділігін арттыру

мақсатында

 

«Сәттілік қадамы» бір – бірлеріне тілек айту

Психологиялық ахуал қалыптастыру

Мен оқушы баламын

тарих сабағын сүйіп оқып алып

Біз біліп аламыз

 

Оқушыларға суреттердің кесінділері (мозайка) таратылады. Сол кесінділерді алып жұпқа  бөлінеді.

 

 

 

 

 

Өткен сабақты еске түсіру үшін үй тапсырмасы « Сен  маған, мен саған» әдісі арқылы сұралады.

1 Қола дәуіріне сипаттама бер (Мыс пен қалайының қосындысынан пайда болған)

  1. Қола дәуірінде қандай жаңалықтар болды? (Мыс өндіру әдісі)
  2. Археологтер қола дәуірін неше кезеңге бөлді? (3ерте орта кейінгі)
  3. Қола дәуіріндегі  мәдениетті ата? (Андронов мәд, Беғазы-Дәндібай мәдениеті)
  4. Академик В.П. Алексеев андрондықтарға сипаттама берген? (мұрынды келген, көздері үлкен, денесі мығым, келбетті адамдар болған)
  5. Андрондықтарда қоладан жасалаған еңбек құралдарын ата:

(найза, пышақ, жебе ұштары, балта, айна, моншақ)

  1.  Тұрғын үйлері ( жеркепе түрінде, дуал мен қоршаған,бөренелерден тұрғызылған)
  2. Қола дәуірінің соңғы кезеңінде жылқы не үшін қолданды? ( көлік ретінде мініс ретінде қолданды)

ҚБ: Ауызша бағалау

 

Үй тапсырмасы сұралғаннан кейін бүгінгі сабақтың тақырыбы айтылып, сабақтың  мақсаттарын анықтайды.

 

 

Жаңа сабақ

Петроглиф (лат. петро — тас және грек. глиф — жазу) — тақтатас, жартастарға салынған суреттер, бейнелер.

 

  Жаңа сабақ туралы бейнефильм көрсетіледі, сол бейне бойынша пікірлерін айтады, тақырыпқа болжам жасайды.

 

 

«Ой шақыру»  стратегиясы

 Жартастарда салынға суреттердегі бейнелерден алғашқы адамдардың қалай  өмір сүргенін немен айналысқанын білуге болама? ( сынып оқушылар өз ойыларын жеткізеді)

 

1 - тапсырма: «Әлемді шарлау» әдісі

 Оқулық пен жұмыс жасау

Жартастағы суреттер жайлы түсініктерін ватманға түсіру

 

 

2 - тапсырма:  Петроглифтегі суреттер ұсынылады,қазіргі суретшілердің суретімен салыстыру

 

 

 

 

 

Мұғалім: Әр жұп сурет бойынша ой түйіндеп саралайды.

 

ҚБ: Стикер арқылы бағалау

 

 

3 -тапсырма «Тарихи диктант» көп нүктенің орнына керекті сөздерді жазу

1Басты құдай ............. саналды, сондай ақ  от, кейбір ..... мен өсімдіктерге де сиынды. ( Күн, жануарлар)2  Күн мен ...... жылылық береді, адамды мейірімді, мықты рухпен  байланыстырады деп есептеген. (от) 3 Ата-баба ......  табынып, рухының көңілінен шығуға тырысқан.(аруағына) 4 Жартастағы суреттерді бояуға...... пайдаланған. (жусанды охро)

 

ҚБ: Бас бармақ

 

4 -тапсырма:  Шатасқан әріптерді дұрыс орналастыр

Петроглиф

Жартас

Таңбалы тас

Суреттер

Археология

Күн басты

 

ҚБ: Мадақтап бағалау

 

5 – тапсырма. Қорытынды жасау  Тест

1.Петроглиф сөзі қандай мағына береді?

А. сурет салу

Ә. тасқа жазу

Б.далада жүру

В. суретті бояу

2.Ежелгі адамдар жартасқа сурет салу үшін нені пайдаланған?

А. ағаш көмірін

Ә.тасты

Б.майды

В.ағашты

3.Ежелгі адамдар суреттерді қайда салған?

А.Аң терісіне

Ә.Жерге

Б. Жартасқа

В. Қағазға

4.Ежелгі адамдар тастарға не бейнелеген?

А.Күн басты құдайларды

Ә. Діни рәсімдер

Б. Үйлерді

В.Өзен көлдерді

5.Күн мен от не береді деп есептеген?

А. Қуат

Ә. Шуақ

Б. Күш

В. Жылылық

Жауабы: ә,а,б,а,в

ҚБ: Мұғалім бағалау

 

 

 Оқушылар бір-біріне тілек айтады

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сұрақтарға жауап береді

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Youtube бейне ролик суреттер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ватман, 5сынып оқулық, маркер, сурет

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Үлестірмелі парақ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Акт қолдану

 

 

Сабақтың соңы

 

3мин

Кері байланыс: Оқушы бүгінгі сабақта көңіл күйі

Жаңа мағұлматтар білдім!

Тақырыпты түсіндім!

Көңілсіз қызықсыз болды!

Көңілді қызықты болды!

Сұрақтарым бар!

Сабақта берілген тапсырмаларды орындадым!

Үй тапсырмасы: Жартастарға салынған суреттер туралы әңгіме жазу

Стикерге жазылған сөздерді алып қорапқа салады.

Саралау – оқушыларға қалай  көбірек қолдау көрсетуді  жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

 

 

 

 

 

 

.

 

 

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. 

 

 

 

 

 

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

 

 

                 

 

    

Просмотров: 1486


Добавить комментарий



Включить данные в подпись

Текст