«Кең ауылының негізі орта мектебі» КММ
105 -сабақ.
Бөлімі: |
4А. Күнделікті өмірдегі есептеулер |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Оразқызы Қымбат |
|
Күні: |
13.04.2022 жыл |
|
Сыныбы: |
Қатысушылар саны: 4 |
Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: |
20-ға дейінгі қосу және азайту / Сүт өнімдері |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
1.1.2.5 20 көлеміндегі біртаңбалы мен екітаңбалы сандарды ауызша қосу және азайтуды орындау; 1.1.2.3 қосудың ауыстырымдылық қасиетін қолдану; 1.5.1.4 санды бірнеше бірлікке арттыру, кеміту, айырмалық салыстыруға берілген есептерді талдау және шығару, кері есептер құрастыру және шығару; 1.5.1.3 қосынды және қалдықты табуға берілген есептерді талдау және шығару, кері есеп құрастыру және шығару; |
|
Сабақтың мақсаты: |
20-ға дейін қосуды және 20-дан азайтуды үйренесің. |
Сабақтың барысы:
Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
Қызығушылықты ояту 0-3 |
Оқушылармен амандасау.Сабаққа дайындықтарын тексеру Оқушыларды түгендеу |
Кезекші оқушы жауап береді |
|
Оқулық. Дәптер қалам |
4-7 |
Өзектендіру. 10-нан азайтуды «Үндемес» ойыны түрінде ұйымдастыруға болады. Оқушылар жауапты мұғалімге қиықшадан көрсетеді. 10-2= 8 10-5=5 10-7=3 10-8=2 10-6= 4 10-4=6 10-1=9 10-3=7 |
Оқушылар есептеп, жауабын қиықшадан көрсетеді. |
Оқушылардың білімі мадақтау арқылы бағаланады |
«Үндемес» ойыны
|
8-10 |
Мақсат қою (мәселелік жағдаят). Сабақтың тақырыбымен, мақсатын айту Мұғалім оқушылармен сүт өнімдері туралы әңгіме жүргізеді. |
|
|
оқулық |
Мағынаны тану 10-15 |
Жаңаны ашу. Оқулықтағы 1-тапсырманы орындауды ұсынады. Сырым йогурттарды санады. Мысалдарға қара. Оған есептеуге көмектес. Мұғалім 14+6 және 20–6 жағдайларын талдауға ерекше көңіл бөледі. Мынандай үлгі шығады: Бұған 10-нан азайту және 10-ға дейін қосу үлгілері көмектеседі. Мұғалім 12+8 және 20–8 жағдайларын талдауға ерекше көңіл бөледі. Мынандай үлгі шығады: Осы үлгілер негізінде есептеуді орындайды. 7+3=10 10-9=1 17+3=20 20-9=11 |
10-нан азайту және 10-ға дейін қосу үлгілері негізінде 14+6 және 20–6 жағдайларын түсіндіреді. Есептеуді орындайды. 7+3=10 10-9=1 17+3=20 20-9=11 |
|
Оқулық.
|
15-20 |
Жаңаны қолдану «Өзіндік жұмыс» Оқулықтағы №2 тапсырманы дәптерлеріне өз бетімен орындайды.
|
Тапсырманы өз бетімен орындайды. 10-3=7 10-5=5 20-3=17 20-5=15 |
Оқушылар тапсырманы орындау деңгейіне байланысты смайликтер береді |
Оқулық. Дәптер. |
20-25 |
Жұппен жұмыс: Оқулықтағы №3 тапсырманы жұппен орындайды. Есепте. Балалар не сатып алды?
|
50-30-5-5=10 (Әлия қаймақ сатып алды) 15+5-7-10=3 (Сырым сүт сатып алды)
|
Жұптар бір-бірлерің тексеріп, «Бас бармақ» әдісімен бағалайды |
Плакат, маркер |
25-30 |
Оқып-үйренгенді меңгергенін тексеру Дәптердегі №1 тапсырманы орындауды ұсынады. Сан қатарын пайдаланып, есепте. №2.Боя
|
Есептеуді орындайды. |
Өз білімін бағалау үшін дәптердің жиегіндегі бағдаршамды бояйды. |
Баспа негіздегі жұмыс дәптері |
30-40 |
Сергіту сәті:
«Топтық жұмыс» Оқулықтағы №5 тапсырма. Үш түрлі сүт тағамының қосындысынан 10 саны шығатындай жинақ құр.
«Кір жинау» әдісі Оқушылар есептерді шығарып, қыстырғыштарды қыстырып қояды. |
Ноутбуктан сергіту сәті қосылады, оқуышлар соңы қайталап жасайды.
5+4+1=10 3+2+5=10 6+1+3=10
10+5 20-10 10+6 18-5 10+7 17-4 10+8 16-3 10+9 15-4 10+4 19-6 |
Топтағы оқушыларға тапсырманы орындау деңгейіне байланысты смайликтер беріледі
Оқушылар бір-бірлерің тексеріп, «Бас бармақ» әдісімен бағалайды |
ноутбук
Оқулық. Дәптер. Плакат
Қыстырғыштар |
Рефлексия 40-45 |
«Алмаағашы» әдісі. Оқушыларға екі түсті “алма” беріледі. Оны алма ағашына ілу керек. Жасыл түсті алма – мен бүгін бәрін жақсы орындадым деп ойлаймын: менің көңіл күйім көтеріңкі. Қызыл түсті алма – мен тапсырманы орындай алмадым, көңіл күйім жоқ.
|
Сабақ соңында қалаған түсті алманы Алма ағашына іледі. |
|
«Алма ағашы» әдісі. |