«Ақмола облысы білім басқармасының  Жарқайың ауданы бойынша білім бөлімі Кең ауылының негізгі орта мектебі» коммуналдық  мемлекеттік мекемесі
Коммунальное государственное учреждение «Основная средняя школа села Кенское отдела образования по Жаркаинскому району управления образования Акмолинской области»

Біз әлеуметтік желілерде

  

Ұйымдар тізімі

Галерея

Смотреть все>>>

Денелер, заттар,құбылыстар

27.02.2017

Күні: 18.11.16                                  Пәні: Дүниетану                   Сынып: 3 «А»

Сабақтың

тақырыбы: Денелер. Заттар. Құбылыстар

Сабақтың мақсаты:

Білімділік:  Табиғи және

жасанды денелер мен олардың құрамы туралы түсінік қалыптастыру; балалардың зат

туралы түсінігін қалыптастыруға көмектесу; оқушылардың табиғат құбылыстары туралы білімін толықтыру және жүйелендіру.

Дамытушылық:  өткен тақырып

бойынша білімін тексеру; есте сақтау және ойлау қабілеттерін дамыту,

Тәрбиелік: табиғатқа, жан-жануарларға

деген қамқорлыққа баулу.

Көрнекіліктер: денелер, заттар

Сабақтың

әдісі: Сұрақ - жауап, ұжыммен

жұмыс, бақылау

Сабақтың

түрі:  жаңа сабақ.

                               Сабақтың барысы:

          І. Ұйымдастыру кезеңі:

Оқушылармен сәлемдесу.

Сынып тазалығына

қарау

Оқушылардың назарын

сабаққа аудару.

П с и х о л о г и я л

ы қ     д а й ы н д ы қ .

Біз бақытты баламыз,

Ойнап күліп аламыз.

Жақсы оқып сабақты,

Кілең бестік баламыз.

ІІ. Үй

тапсырмасын тексеру.

Сұрақ – жауап

ІІІ. Жаңа сабақ

«Дене» сөзін естігенде оны ең алдымен неге ұқсаттыңдар?

Бұл әртүрлі мағына беретін сөз. Мұғалім денелер деген карточканы шығарып, бізді

қоршаған ортадағы заттардың бәрі «дене» болып табылатынын түсіндіреді. Кез

келген бұйым, кез келген тіршілік иесі дене деп аталады. Ағаш,

үй, машина, құс, тұз – денелер. Дененің бәрін атап шығу мүмкін емес, олар

өте көп. Табиғи және жасанды денелер болады.

Табиғи дене - бұл табиғаттағы  жанды және жансыз табиғат заттар, ал жасанды дене адам

қолымен жасалған заттар. Бұлар: телефон, теледидар, кітап, шкаф, орындық т.б.

Оқушылар бүгін бізде саяхат сабағы. Біз қай жаққа

саяхат жасайтынымызды білгілеріңіз келсе, ең алдымен мына жұмбақты шешіп

алайық.

Беделі зор бас қала

Бәйтерегі жас қала

Ол қай қала? АСТАНА . Бүгінгі сабағымызда Астана қаласына  саяхат жасаймыз.

• Астанаға тез бару үшін немен барғыларың келеді? - Ұшақпен

• Ұшаққа отырмас бұрын билет алып алайық.

Миға шабуыл.

Әр оқушы билеттің артындағы сұраққа жауап береді.

1. Математика  сабағында уақыттың өлшем

бірліктерін оқып үйрендің.

1 жылда  неше

ай?   12      1 айда неше күн? 30-31         1 тәулікте неше сағат бар? 24

2. Күнтізбе бойынша сен жыл мезгілдерін қадағалап,

қазір қай ай, қай күн, нешінші апта екенін айт?

Қараша айы

Дүйсенбі

Сейсенбі

Сәрсенбі

Бейсенбі

Жұма

Сенбі

Жексенбі

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

 

 

 

 

 

3. Температураны өлшеу 

үшін қандай  арнаулы құралды

пайдаланады? Термометр

1. Бәйтерекке саяхат.

Жеке жұмыс.

Табиғи заттардың астын сыз:

раушан            бозқараған         саяжай

комбайн           тоқылдақ            бұлт

құм                   тау                      үстел

кітап       

         қарындаш             тас

 

2. Ақордаға саяхат. Топпен жұмыс.

Төрт жыл мезгілі беріледі. Сол жыл мезгілінде болатын

құбылыстарды жазамыз.

Қыс – боран, аяз,

қырау, шық түседі

Көктем – жылы, жаңбыр, құстар келеді, күн күркірейді

Жаз – ыстық, жаңбыр, дауыл

Күз – жаңбыр, найзағай жарқылдайды, кемпіркосақ шығады, күн батады, таң

атады.

 

3. Хан шатырға саяхат. Тақтамен жұмыс

Денелер

                                                                           

                                        Табиғи                                 Жасанды

 

                          Жанды   Жансыз

 

                          Қарлығаш,

қасқыр,                     Телефон,

теледидар,

                          бұлт, ағаш  

                                 кітап, орындық, шкаф

Сергіту сәті.

4. «Нұр Астана» мешіті.

Кестені толтыр.

Қатты

Сұйық

Газ

Тас

Мұз

 

 

Су

Сүт

Шырын

Бу

Бұлт

түтін

6. Зажигалка.  Дәптермен жұмыс.

Сенің партанның үстінде  әртүрлі денелер жатыр. Олар қандай заттардан

тұрады?

(Кітап, дәптер, қалам). Дәптерімізге жазамыз.

Кітап, дәптер – бұлар денелер. Олар қағаздан жасалады.

Қағаз – зат. Өзің жазатын қаламың – дене, ол пластмассадан жасалған. Пластмасса

– зат.

ІҮ. Сабақты

қорытындылау: Тест.

1.Табиғат дегеніміз не?

А)

Бізді қоршаған ортаның бәрі            Ә) Адамның қолымен жасалған

дүниенің бәрі

Б) Адамнан тәуелсіз тіршілік ететін бізді

қоршаған орта

2.Табиғат қандай болады?

А)

Тірі және өлі табиғат    Ә) Тек қана тірі табиғат болады    Б) Тек қана өлі табиғат

3.Жасанды денелер?

А) Теледидар        Ә)

Қасқыр        Б) бұлт

4.Табиғатта болатын барлық өзгерістер қалай

аталады ?

А)денелер     Ә)құбылыстар              Б)

Заттар

5.Термометр дегеніміз

не?

А) Заттың

массасын анықтауға арналған құрал

Ә)

Уақыт бірлігін анықтайтын құрал

Б) температураны анықтауға арналған

құрал

Ү.

Сабақты бекіту.

Сіз қандай жаңа

білім алдыңыз?(өзін-өзі бағалау)

 

Мен білдім

 

Мен енді білетін болдым

 

Маған қызықты болды

 

Менің енді білуім керек

ҮІ. Бағалау.

ҮІІ. Үйге тапсырма: Денелер,

заттар, құбылыстарды оқып мазмұндау.

Просмотров: 1651


Добавить комментарий



Включить данные в подпись

Текст